Účelem našeho centra je uspokojování základních životních potřeb uprchlíků, kteří uprchli z války na Ukrajině do České republiky.
Společnými silami toho dokážeme hodně! I to i zdánlivě nemožné!
Od února 2022, po celoplošné invazi Ruska na Ukrajinu, to ukázali Ukrajinci nejednou: obranou své země, poskytnutím přístřeší svým spoluobčanům, milionovými sbírkami na Bayraktary, záchranou domácích mazlíčků… Tisíce lidí z různých zemí, tak jako i v Česku, podporují Ukrajince!
Můžeme o sebe navzájem pečovat různými způsoby! Jednou z možností je přispět na knihu pro Ukrajince v Česku, kde od začátku války našlo azyl asi 400 tisíc uprchlíků.
Jak se zapojit? Darujte dobrovolný příspěvek, který může být ve výši jedné nebo i několika šálků kávy. O částce rozhodujete sami – každý příspěvek se cení! A zároveň sdílejte tuto možnost se svými přáteli, protože čím více peněz se vybere, tím více knih obdrží v Česku dospělí i děti z Ukrajiny!
Účet na podporu projektu v České republice:
Česká spořitelna
MRIYA UA z.s.
6199386349/0800
Účet pro zahraniční transakce:
IBAN: CZ80 0800 0000 0061 9938 6349
Sbírka se uskuteční v rámci projektu „Ukrajinské knihy do Čech!“. Tato iniciativa se skládá ze dvou částí: kromě sbírky peněz a koupi knih díky podpoře českých dárců jde také o sběr literatury z Ukrajiny. Během června letošního roku bylo ve Lvově, Ivano-Frankivsku a Vynnykach nashromážděno asi 1000 knih pro Ukrajince v Česku. Jde o publikace pro děti, zejména předškolního věku, dospívající a dospělé, klasiku i současné texty, beletrii i non-fiction, ukrajinskou i zahraniční překladovou literaturu. Knihy čekají na své čtenáře a čtenářky v Praze v Centru pomoci MRIYA UA na adrese Václavské náměstí 62. Aktuality týkající se projektu můžete sledovat zde: uabooksforcz.
Projekt realizují organizace MRIYA UA z.s. (Praha), „Virmenska 35“ a Institut strategie kultury (Lvov).
Ukrajinské knihy v Centru pomoci MRIYA UA:
Vezmi knihu, přečti ji a vrať pro další čtenáře!
Díky projektu „Ukrajinské knihy do Čech!“ se podařilo nashromáždit asi tisícovku knih pro děti, dospívající i dospělé z Ukrajiny, kteří momentálně pobývají v Česku. Knihy už čekají na své čtenáře a čtenářky v Praze!
Z Ukrajiny do Čech
Od 1. do 15. června se v některých městech Ukrajiny, jako je Lvov, Ivano-Frankivsk nebo Vynnyky, podařilo nashromáždit asi tisícovku knih pro Ukrajince a Ukrajinky v Česku. Jde o publikace pro děti, zejména předškolního věku, dospívající i dospělé, klasiku i současné texty, beletrii i non-fiction, ukrajinskou i zahraniční překladovou literaturu.
Vybrat a půjčit si libovolnou knihu (nebo knihy) je možné v Centru pomoci MRIYA UA na adrese Václavské náměstí 62. Po přečtení je třeba knihu vrátit, aby měla možnost najít si dalšího čtenáře! Později bude literatura dostupná i na jiných místech v Praze a v dalších městech po celém Česku (aktuality sledujte zde: uabooksforcz).
Myšlenka projektu
Cílem projektu „Ukrajinské knihy do Čech!“ je zpřístupnit ukrajinskou literaturu dospělým a dětem z Ukrajiny, kteří našli útočiště v České republice od začátku celoplošné ruské invaze na Ukrajině (což celkově činí asi 400 tisíc osob). Myšlenka se objevila v reakci na zjevný nedostatek knih v ukrajinském jazyce pro uprchlíky z Ukrajiny.
Tato knižní akce se skládá ze dvou částí: sbírka literatury na Ukrajině a koupě knih od ukrajinských nakladatelů za podpory českých mecenášů a dobrodinců. Jde o pokus zajistit kulturní potřeby Ukrajinců a Ukrajinek v zahraničí, podpořit ukrajinská nakladatelství, která se kvůli válce ocitla v nelehké situaci, a zároveň přispět k rozvoji česko-ukrajinských vztahů.
Projekt realizují organizace MRIYA UA z.s. (Praha), Virmenska 35 a Institut strategie kultury (Lvov) ve spolupráci se sběrnými místy na Ukrajině a za podpory české strany. Ve Lvově se nacházela sběrná místa v Institutu strategie kultury a v Cantona Pub, ve Vynnykách knihy přijímalo oddělení pro dospělé v Knihovně č. 35 a v Ivano-Frankivsku tvůrčí dílna Baobab, Urban Space 100 a Promprylad.Renovation. Knížky pro projekt se posílaly dokonce i z Charkova!
O akci z prvních úst
„Vytvořit projekt ‚Ukrajinské knihy do Čech‘ mě napadlo už během druhého týdne po příjezdu do Prahy. Když jsem se trochu vzpamatovala z šoku a přízračné sirény v mé hlavě se trochu ztišily, vyšla jsem znovu do světa… A vyloženě na tělesné úrovni jsem ucítila, že mi chybí hmatatelnost ukrajinského slova. A pak je tady dalších 400 tisíc Ukrajinců, kteří pobývají v Česku. Děti, náctiletí, dospělí. Je třeba jim umožnit volný přístup k ukrajinské literatuře, aby se neodtrhli od svých kořenů, aby četli právě ukrajinské knihy, aby ovládali jazyk, protože většina z nich se bude chtít vracet do svých domovů a obnovovat naši svobodnou a nezávislou Ukrajinu… Ukrajinská kultura je nádherná, bohatá a velmi smyslná. Lepší čas na to se do ní hlouběji ponořit a otevřít ji světu už nebude.“
Teťana Martyňuk, iniciátorka projektu / Praha
„Na naši výzvu podělit se o knihy zareagovalo ve Lvově a Ivano-Frankivsku velké množství lidí. V tomto gestu je cítit péče a touha podpořit ty, kteří jsou zrovna daleko. Na sběrná místa lidé přinesli spoustu čerstvých vydání i ty knihy, které nikdy nevyjdou z módy a často se znovu dotiskují. Jsou mezi nimi takové výtisky, které lidé četli nejednou, ale je vidět, že je četli s láskou, a jsou mezi nimi i ty úplně nově zakoupené. Jedná se o knihy různých žánrů a různých témat – od beletrie po populárně-naučnou literaturu a také časopisy. Nejvíce jsme obdrželi knih pro děti a dospívající. Podařilo se nám nashromáždit takovou malou univerzální knihovnu, kde si téměř každý může najít to své. Knihy už putují do Česka, aby tam našly své nové čtenáře!“
Marija Kravčenko, koordinátorka projektu na Ukrajině, Institut strategie kultury / Lvov
„Jak se ukázalo v posledních měsících, naše síla spočívá v jednotě a vzájemné podpoře. A knížka, která poputuje z Ukrajiny do Čech nebo která se pořídí díky podpoře českých mecenášů a dobrodinců pro Ukrajince v Česku, bude další formou vzájemné péče. V dnešní době je kniha pro miliony Ukrajinců, kteří se kvůli válce ocitli v jiných zemích, jedna z možností propojení s Ukrajinou a její kulturou. S knížkou je snazší cítit se ve světě jako doma.“
Julija Chomčyn, ředitelka Institutu strategie kultury / Lvov
Partnerské organizace projektu
Institut strategie kultury
městská instituce, která byla vytvořena za účelem koordinace procesu realizace a monitoringu Strategie rozvoje kultury města Lvova 2025. Poslání ISK je analytická podpora institucí a iniciativ působících v oblasti kultury, navýšení institucionální způsobilosti a rozvoj potenciálu lvovského kulturního prostředí.
https://isc.lviv.ua/
Virmenska 35
nezávislá nezisková občanská organizace vytvořená ve Lvově v roce 1998 s cílem podpořit rozvoj současného umění různých směrů: vizuálního, hudebního, literárního, divadelního, filmového i multimediálního. Mezi cíle patří také rozvoj mezinárodní spolupráce v oblasti kultury a realizace sociálních či kulturních zájmů společnosti.
MRIYA UA z.s.
nezisková organizace, která pomáhá ukrajinským uprchlíkům v Česku se zajištěním základních lidských potřeb. Pomoc je možné získat v Centrum pomoci v Praze (Václavské náměstí 62) v oblastech, jako je ubytování pro uprchlíky, poskytnutí humanitární dávky, hlídání dětí v dětském koutku, dohled lékařů a psychologů, poskytnutí informací, výuka českého jazyka pro děti a kurzy ohledně zaměstnání. Každý den navštěvuje centrum 400-500 uprchlíků. Za dobu činnosti organizace byla poskytnuta pomoc 30 000 lidí.
https://mriyaua.cz/